800 888 245

BÁBOVKOVÝ DEN – DĚKUJEME!!!

Dík náhradním rodinám – Bábovkový den

Před časem proběhla po celé České republice výzva na sociálních sítích s názvem Dík náhradním rodinám, která vyvrcholila 31. května Bábovkovým dnem. Hlavním cílem naší Hledáme rodiče, o.p.s., a MPSV bylo poděkování náhradním rodičům a všem, kteří jim pomáhají, a také zviditelnění tématu pěstounství u laické veřejnosti. A to se nám povedlo! Zapojily se neziskové organizace, úřady, obce, školy, knihovny a také jednotlivci.

Poslední týden v květnu řada neziskových organizací na podporu náhradní rodinné péče a mnoho úřadů sociálně-právní ochrany dětí pořádala kampaňové akce na podporu pěstounské péče, např. besedy s pěstouny, výstavy, neformální setkání, den rodiny apod. a při té příležitosti upekli a nabízeli bábovku jako symbol domova a rodinné pohody, na které stále tolik dětí v České republice čeká v ústavních zařízeních. 

Výzva kulminovala v pátek 31. května Bábovkovým dnem, do kterého se mohla široká veřejnost zapojit velmi jednoduchým a kreativním způsobem. Stačilo upéct, namalovat nebo třeba uplácat z písku bábovku, vyfotit ji a poté sdílet na sociálních sítích s hashtagy #diknahradnimrodinam a #babovkovyden. Tím jsme společně napříč Českem šířili povědomí o náhradní rodinné péči a zároveň vyjadřovali uznání a poděkování pěstounům za jejich práci.

V ten den se na sociálních sítích vyrojilo spoustu různých a krásných bábovek. Zapojilo se více než sto neziskových organizací, řada krajů a měst, školy, knihovny. Bábovkový den získal svůj mediální prostor v hlavním zpravodajství TV Nova, v pořadech Sama doma a Dobré ráno, slyšet o něm jste mohli i v Českém rozhlase Radiožurnál. Svým bábovkovým výtvorem se na sociálních sítích pochlubila i herečka Jitka Schneiderová nebo novinářka Barbora Postránecká, řada politických osobností a téměř 500 dalších lidí.

Děkujeme všem, že jste se zapojili, že jste do výzvy vložili svou energii!

Chceme, aby se z výzvy Dík náhradním rodinám – Bábovkový den stala každoroční tradice se stále narůstajícím dosahem napříč společností. Jsme přesvědčeni, že si náhradní rodiče za svou obětavou péči o ohrožené děti a všichni, kteří jim pomáhají, svůj den zaslouží.

Zapojilo se:

  • 107 organizací
  • 44 veřejných institucí (kraje, města, obce, školy, obce)
  • Média: TV Nova, Sama doma, Dobré ráno, Český rozhlas Radiožurnál, J&T Banka Noviny, newsletter ČT.
  • 6 politických osobností, včetně Kláry Šimáčkové – Laurenčíkové, zmocněnkyně pro lidská práva
  • 2 slavné osobnosti: Jitka Schneiderová a Barbora Postránecká
  • a téměř 500 fyzických osob, které sdílely své bábovky na sociálních sítích