800 888 245

Zeptejte se nás na práva dětí v pěstounské péči

Mnozí rodiče, nejen ti náhradní, dosvědčí, že období dospívání dětí je jednou velkou výzvou. Zároveň je to období, kdy se dospívající snaží osamostatnit a prosazovat své názory, ne vždy diplomatickou cestou. Pro teenagery je typické, že se už nespoléhají na názor svých opatrovatelů, ale hledají si jiné vzory. Je to také čas, kdy děti začínají znova a tentokrát na vlastní pěst pátrat po své biologické rodině, hledají svou identitu, svoje místo na světě. Na to všechno mají právo.

Možná namítnete, že k právům patří také povinnosti, ale práva zaručená Úmluvou platí i pro děti, které doma nechtějí vynášet smetí a ve škole nedávají pozor. Jiná situace samozřejmě nastává ve chvíli, kdy dítě poruší zákon, ale to je jiné téma. V každém případě platí, že o všech nesnázích, problémech a překážkách se vyplatí s dítětem mluvit.

A na co mají právo pěstouni? Na odbornou pomoc a podporu. Není pravda, že se vše musí vyřešit jen v rodině, a není žádná ostuda požádat o radu někoho, kdo má od dění v rodině potřebný odstup. Pokud chcete poradit s konkrétní otázkou týkající se práv dětí ve vaší pěstounské rodině, nebo jen sehnat kontakt na odbornou pomoc, neváhejte nám napsat přes kontaktní formulář stránek naší internetové poradny.

Tento článek vnikl v rámci projektu „Osvětová kampaň zaměřená na práva dětí v náhradní rodinné péči“ (reg. číslo: MGS/B4/2014), jenž je financován z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP)v programové oblasti Ohrožené děti a mládež.

ehp-fondy_logo