800 888 245

Své biologické rodiče jsem nikdy neviděl

Měli jsme příležitost setkat se a popovídat si s Radkem Lacim, mladým aktivním mužem, který od svého narození žije v institucionální péči. V současné době studuje magisterský obor na Vysoké škole Finanční a správní a je výkonným ředitelem neziskové organizace Vteřina poté, která podporuje práva dětí vyrůstajících mimo rodinu.

Od kolika let žiješ v ústavní péči, pamatuješ si své rodiče?

Se svými rodiči jsem se nikdy neviděl. Po završení mých šesti let jsem putoval z kojeneckého ústavu v Lounech přímo do dětského domova. Vybavuji si moment, kdy jsem dostal bačkory a poté jsem musel jít dlouhými točivými schody do jídelny…

Chtěl jsi vědět, kdo jsou tvojí biologičtí rodiče, kontaktoval jsi je?

Zatím ne, možná časem. Nyní to není pro mě prioritou, soustředím se na závěrečné státní zkoušky, které budu absolvovat v červnu. Poté se rozhodnu, zdali s nimi navážu kontakt.

Jaký byl život v dětském domově? Co se ti nelíbilo, bylo naopak něco fajn?

Nelíbil se mi v některých věcech tehdejší ředitel, který nás nerespektoval a měl příliš zastaralé výchovné metody, nebyl otevřený novým věcem, prakticky nás ani neznal a neuměl diskutovat o názorech či návrzích změn systému v dětském domově. Naopak se mi líbí naše současná ředitelka, která se snaží nás podporovat ve vzdělání. Také máme daleko větší volnost, kterou jsme dříve neměli.

Proč je podle tebe u nás tolik dětí v dětských domovech?

Myslím, že je to dáno společností a nastaveným systémem, který není kvalitní. Bohužel jsme na první příčce v počtu dětí v ústavní péči v EU, což vykazuje jisté mezery, nedostatečnou podporu rodin a nedostatečné preventivní působení proti umisťování dětí do ústavní péče.

Dávalo ti někdy okolí najevo, že jsi dítě z dětského domova?

Častěji jsem se bohužel setkával s ponižováním, nespravedlivým ohodnocením a diskriminací na základě toho, že žiju v dětském domově, na základě mé tmavší barvy pleti. Postupem času jsem se ale začal setkávat i s lidmi, kteří mi ani nechtěli uvěřit, že bydlím v dětském domově. Daleko více si mne potom vážili, když se o mé situaci dozvěděli.

Máš nějakou zkušenost s adopcí nebo pěstounskou péčí?

Ano, byl jsem adoptován na dva roky, ale můj názor na osoby, které si mne adoptovaly je velice negativní, neboť jsem u nich neměl podporu. Samozřejmě tím nemyslím, že adopce nebo pěstounská péče jsou všeobecně špatné. Všechno záleží především na lidech, na jejich schopnostech starat o dítě, na jejich píli a odhodlanosti.

Co by si měl podle tebe člověk, který uvažuje o tom, že si vezme do své péče dítě z dětského domova, předem promyslet?

Měl by si promyslet svojí dosavadní ekonomickou situaci, být psychicky zdatný, empatický, chápavý a být přirozeně motivačním prvkem pro dítě. Měl by se dítěti dostatečně věnovat, měl by mu jít příkladem. Také by neměl být trestně stíhán a mít formality tohoto typu v pořádku.

A co by sis přál do budoucna pro sebe? Jaké máš plány?
Chci být aktivní v neziskové sféře, inspirovat svými činy veřejnost a mít práci, která by mne opravdu naplňovala, která by měla smysl a pomůže společnosti jako celku. Chceme prostřednictvím naší neziskové organizace (Vteřině poté) motivovat co nejvíce dětí z dětských domovů ke kvalitnějšímu životu. Nyní plánuji také dostudovat a jednou bych si chtěl zahrát s kapelou Mimosféry na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí.

Radek Laci

  • Narozen 5. 2. 1991
  • Studuje Vysokou školu Finanční a správní, oborem Marketingové komunikace.
  • Je ředitelem neziskové organizace Vteřiny poté, která je složena z bývalých a současných klientů dětských domovů, posiluje hlas dítěte a mladého člověka v institucionální péči skrze edukační programy a advokační aktivity.
  • V ústavní péči žije od narození až doposud
  • Baví ho hudba, nejvíce koncertování s kapelou Mimosféry, se kterou natočil videoklip v dětských domovech s názvem Nebe v nás. Baví ho být aktivní v neziskové organizaci Vteřině poté.
  • Má rád jakýkoli sport, především cyklistiku, calisteniku a fotbal.

Odkaz na videoklip písně Nebe v nás: https://www.youtube.com/watch?v=yLhixk08AoI